پایگاه امام مهدی عج

دانلود و مطالعه کتاب مقومات الانتصار و تكاليف الانتظار

مقومات الانتصار و تكاليف الانتظار اثر مهدى حمد فتلاوى، به بررسى عوامل مؤثر در پيروزى قيام جهانى حضرت مهدى(عج) و تكاليف منتظران آن حضرت پرداخته است. كتاب به زبان عربى و در سال 2003م نوشته شده و انگيزه

تبلیغات بنری
  • 32
  • 1402/06/05 - 16:17
  • 1
مقومات الانتصار و تكاليف الانتظار اثر مهدى حمد فتلاوى، به بررسى عوامل مؤثر در پيروزى قيام جهانى حضرت مهدى(عج) و تكاليف منتظران آن حضرت پرداخته است. كتاب به زبان عربى و در سال 2003م نوشته شده و انگيزه
دانلود و مطالعه کتاب مقومات الانتصار و تكاليف الانتظار

مقومات الانتصار و تكاليف الانتظار اثر مهدى حمد فتلاوى، به بررسى عوامل مؤثر در پيروزى قيام جهانى حضرت مهدى(عج) و تكاليف منتظران آن حضرت پرداخته است.

كتاب به زبان عربى و در سال 2003م نوشته شده و انگيزه نویسنده، اهميت پرداختن به موضوع و مباحث مهدویت مى‌باشد

بخش نخست، به بررسى و پاسخ به اين سؤال پرداخته است كه چگونه حضرت مهدى(عج) بر دشمنان خود در دول مستكبر و طاغوتى جهان كه داراى انواع سلاح‌هاى پيشرفته و مدرن هستند، پيروز خواهد شد، با اين كه ايشان فاقد اين گونه سلاح‌ها مى‌باشند.

 دانلود کتاب

متن و مطالعه کتاب

در پاسخ به اين سؤال، ابتدا سه احتمال زير مطرح شده و سپس هر يك به صورت جداگانه بررسى گرديده است:

1- به وسيله متوقف كردن و از كارانداختن اسلحه آن‌ها با كمك معجزه و امور خارق العاده است.

استشهاد معتقدين به اين نظريه، احاديثى است كه در آن‌ها به اين نكته اشاره شده است كه حضرت مهدى(عج) با شمشير قيام خواهد كرد. در رد اين نظريه، نویسنده معتقد است، علاوه بر اين كه اين نظريه با دور تاريخى معجزه در نبوت و امامت مطابقت ندارد، اگر قرار بود آن حضرت با كمك معجزه و امور خارق‌العاده و نه به وسيله اسباب طبيعى، بر دشمنان خويش پيروز مى‌شد، با آن كه ظلم، فساد، جنگ و تباهى فراگير بوده، چرا تا كنون ظهور نكرده و جوامع انسانى را نجات نداده است؟

2- به واسطه خراب شدن و از بين رفتن سلاح‌هاى موجود به وسيله جنگ جهانى سوم.

آن چه باعث مطرح شدن اين نظريه گرديده، رواياتى است كه در آن‌ها، به جنگى عظيم و فراگير قبل از ظهور اشاره شده است.

مؤلف معتقد است طرفداران اين نظريه، معادله نظامى الهى را فراموش كرده‌اند؛ زيرا خداوند وعده داده است كه گروهى اندك به يارى خدا و ايمان به او مى‌توانند بر دشمنان زياد خود پيروز شوند، همان گونه كه در زمان رسول‌الله(ص) نيز اين اتفاق بارها رخ داده و يا در انقلاب ايران، مردم با دست خالى توانستند ارتش شاه را به زانو درآورند و لذا نویسنده تأكيد دارد كه احتياجى به اين گونه توجيحات نيست.

وى وجود رواياتى كه به جنگ جهانى اشاره دارند را انكار نكرده، ولى معتقد است دليلى وجود ندارد كه اين روايات را حمل بر جنگ جهانى سوم كرد، بلكه ممكن مقصود مجموع جنگ‌هایى باشد كه تاكنون اتفاق افتاده و يا مراد نزاع‌ها داخلى و جنگ‌هاى محلى باشد كه در سراسر جهان به وقوع مى‌پيوندد.

3- پيروزى با استفاده از اسلحه و امكاناتى كه قبل از ظهور ايشان به وسيله زمينه‌سازان ظهور فراهم گرديده است.

نویسنده خود اين احتمال را پسنديده و رواياتى كه دال بر استمرار و وجود امكانات معاصر هستند را مؤيد آن دانسته است. در اين روايات به امورى اشاره شده كه وى معتقد است به تكنولوژى و وسائل امروزى از قبيل تلفن، اينترنت، تلويزيون و... دلالت دارند، از جمله روايتى كه در آن چنين آمده است: در زمان قائم(عج)، مردم مشرق، اهل مغرب را ديده و با يكديگر سخن مى‌گويند و يا اين كه در زمان ظهور، همه چشم‌ها آن حضرت را مشاهده مى‌كنند.

وى بر اين باور است كه نه تنها اين روايات به پيروزى آن حضرت با استفاده از امكانات موجود دلالت دارند، بلكه از آن‌ها نزديك بودن ظهور به عصر حاضر نيز استفاده مى‌شود.

در اين راستا، ادله قرآنى و روايى كه به اسباب طبيعى و مقومات مادى كه قبل از ظهور آماده شده و باعث پيروزى آن حضرت مى‌گردد، به سه دسته زير تقسيم شده است:

1- دسته‌اى از روايات مخصوص اصحاب و انصار آن حضرت بوده و به اين امر دلالت دارند كه ايشان با مردم بيعت نخواهند كرد، مگر بعد از اين‌كه ياران و وزراى ايشان نزد آن حضرت حاضر شوند.

2- رواياتى كه به زمينه‌سازان ظهور و خروج پرچم‌هايى از فارس و يمن به يارى آن حضرت دلالت دارند.

3- احاديثى كه از جمله علائم ظهور را خروج جماعات و حركت‌هاى اسلامى مبارز در بلاد اسلامى‌دانسته‌اند كه عبارتند از «نجباء» در مصر، «عصائب» در عراق و «أبدال» در شام.

نویسنده معتقد است، تمامى اين روايات بر اين امر دلالت دارند كه پيروزى آن حضرت بر دشمنان خويش، به وسيله معجزه و امور غيرطبيعى نبوده، بلكه محتاج امورى طبيعى است كه تا فراهم نگردد، ظهور واقع نخواهد شد.

در ادامه، تعارض موضوعى مطرح شده بين خبر نبوى كه قائل است حضرت مهدى(عج) ظهور نخواهد كرد، مگر اين كه زمين مملو از ظلم و جور شود و روايات فراوانى كه به قيام زمينه‌سازان ظهور در بلاد فارس و يمن و يارى رساندن گروه‌هايى از شام، مصر و عراق به آن‌ها، قبل از ظهور دلالت دارند، بررسى و نقد شده و عدم تعارض آن‌ها اثبات گرديده است.

دوم، در سه بخش، اختصاص دارد به بررسى عوامل مؤثر در يارى رساندن به آن حضرت و تكاليف منتظران، شامل:

1- تكاليف ايمانى: از جمله تمسك به تقوا، ورع، اخلاق حسنه، اطاعت از اهل‌بيت(ع) و...

2- تكاليف اعتقادى انتظار: تمسك به امامت ائمه(ع) و ثبات بر اعتقاد به امامت حضرت مهدى(عج) على‌رغم طولانى شدن غيبت و انتظار.

3- تكاليف جهادى كه روايات مربوط به فراهم كردن اسلحه، نيروى نظامى و آماده بودن براى يارى آن حضرت، به آن دلالت دارند.

در پايان، به چند سؤال در رابطه با حضرت مهدى(عج) و علائم ظهور ايشان پاسخ داده شده است، از جمله اين‌كه:

1- مؤمنين در عصر ائمه(ع) داراى فضيلت بيشترى هستند يا در غيبت؟

2- آيا امام مهدى(عج) به دست يك زن به شهادت مى‌رسند؟

3- مدت حكومت آن حضرت، چند سال است؟ و... 

منبع:ویکی نور